Outsourcujeme sa do Číny?

Autor: Mária Mlynarčíková | 30.8.2011 o 14:50 | (upravené 30.8.2011 o 15:06) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1501x

Mám synovca! Keďže je to v našej rodine prvé bábo, je to veľká udalosť a človek je náchylný občas kúpiť aj veci, ktoré možno nie sú úplne nevyhnutné pre život kojenca, ale čo by teta zo samej lásky neurobila, pravda. A tak som pri nedávnom nákupe potravín zabrúsila aj do oddelenia s detskými vecami. Že kúpim nejakú pestrú hračku, hrkálku alebo niečo, čo bude malého chvíľku zabávať.


Výber bol veľký což o to … pestrých somariniek od výmyslu sveta, ťažko si aj vybrať. Až som ich začala brať do ruky a jak Made in China, tak Made in China … nepodarilo sa mi nájsť nič, čo by bolo aspoň Made in EU, keď už aj nie Made in Slovakia. Ja totiž patrím k tým uvedomelým jedincom, ktorí preferujú slovenské výrobky pred dovezenými a to z púheho pudu sebazáchovy. Chcem, aby sa na Slovensku vyrábali tovary, pestovala zelenina a ovocie a robili také tie bežné, k prežitiu nevyhnutné veci. Som ochotná za to zaplatiť primeranú cenu.

A to už nehovorím o tom, ako si z nejakého tlmočenia v Bruseli spomínam, že čínske hračky obsahovali nebezpečné ftaláty …to predsa nekúpim pokračovateľovi nášho rodu!

Žiaľ, trend je iný, všetko sa postupne “outsourcuje” do lacnejších krajín, kde moderní otroci za euro na deň vyrábajú naše spotrebné statky, ktorých si my môžeme dovoliť stále menej a menej, lebo stále viac a viac našej práce odchádza za “lacnotou”. Asi sa to nedá zvrátiť, jednoducho sme si voľným obchodom pustili blchu do kožucha a teraz ju lapať nie je sranda. Ťažko cenou konkurovať výrobcovi, ktorý nemusí dodržiavať európske predpisy, týkajúce sa životného prostredia, nemá na krku zákonník práce, a nie je mu predpisovaná minimálna mzda alebo zákonná dovolenka.

V takej Ázii si ani vo fástfúde nemusíte za sebou odniesť tácku, lebo na to sú tam špeciálni zamestnanci. Ľudí je veľa, má kto robiť.

Buď teda prídeme s niečim výnimočným a presadíme sa, alebo budeme labu lízať. Napríklad taká parenica by bol asi hit, súdiac podľa mojich zahraničných kamarátov, ktorí vo všeobecnosti zbožňujú slovenské syry. Minule, keď bola u mňa na návšteve Japonka, išla si za parenicou priam nohy polámať, keby bola mala chladiacu tašku, tak si kilo-dve slovenských syrov aj odnesie so sebou. A vraj, prečo to nevyvážame, veď je to také skvelé. Nuž, prečo, to som jej nevedela povedať, asi len, že marketing by stál hrozne veľa peňazí a nikto ich nebude investovať , ak je výsledok neistý.

Samozrejme, vždy budú povolania, ktoré sa nebudú dať outsourcovať. Ťažko outsourcujete učiteľa, policajta alebo sudcu. (aj keď možno by taký outsourcing nášmu súdnictvu či polícii aj pomohol)

Ja som si dokonca ešte dnes ráno myslela, že ani moje povolanie prekladateľky sa outsourcovať nedá. Veď v konečnom dôsledku, ľudí, ktorí by vedeli po slovensky a dajme tomu po anglicky a chceli túto robotu robiť za ešte nižšie ceny, než je ochotný zaplatiť slovenský trh, bude asi tak nula celá nula nič. Pretože, ak žijete napríklad v Anglicku, tak už aj prežitie zo slovenských sadzieb asi nie je veľká zábava.  Ale aké bolo moje prekvapenie, keď ma dnes oslovila indická agentúra, aby som jej poslala svoje “best rates” na dlhodobú spoluprácu!

Aby sme sa pochopili, každá agentúra chce na sprostredkovaní zarobiť, to je vec úplne prirodzená a pochopiteľná. Ak chce klient silou-mocou platiť viac za to, že niekde pri telefóne sedí sekretárka, ktorá ďalej zadá preklad bohvie komu, nech sa páči, nemôžem mu v tom brániť. Našťastie, sú aj takí, ktorí dlhodobo spolupracujú so svojimi overenými prekladateľmi k vzájomnej spokojnosti a bez zásahu agentúry.

Ale ako môže niekoho napadnúť, že ak sa obráti na indickú agentúru, tak dostane lacnejší preklad a aspoň porovnateľnej kvality, ako keby sa obrátil na slovenskú agentúru, tak to už naozaj je mimo môj pochop.

Jediné, čo z toho môžem usúdiť je, že konkurovať cenou by som dokázala iba ak aj ja svoje bývanie outsourcujem niekam do Kalkaty. Len neviem, čo by na to povedala moja rodina. A tak som radšej na tú lákavú ponuku dlhodobej spolupráce nereagovala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?